Tudor
Black Bay 54 BB54
✨ For Sale: Tudor Black Bay 54 (Ref. M79000B-0001) ✨
Own a piece of diving history with this stunning, brand new Tudor Black Bay 54! 🌊 Measuring a perfectly proportioned 37mm, this timepiece offers... read more
Scope of Delivery
- Original Tudor Double Box
- Warranty Card (Dated: April 2026)
- User Manual & Booklets
- White Hang Tag
Technical Specifications
| Reference | M79000B-0001 |
|---|---|
| Case Diameter | 37 mm |
| Movement | Automatic |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bracelet | Oyster Bracelet 3 link (T-fit) |
| Model | Black Bay 54 |
| Caliber | MT5400 (COSC) |
| Power Reserve | 70 hours |
| Case Thickness | 11.2 mm |
| Lug-to-Lug | 46 mm |
| Lug Width | 20 mm |
| Waterproofness | 200 m |
| Features | Time only |
| Stock ID | W1777272870 |
What our customers say
You might also like
Black Bay 54 BB54
PHP 188,000
Black Bay 58 BB58
PHP 189,000
Black Bay “Harrods"
PHP 225,000
Ranger
PHP 148,000