Tudor
Black Bay 58 BB58
✨ For Sale: Tudor Black Bay 58 (Ref. M79030N-0001) ✨
Discover timeless elegance and robust performance with this stunning Brand New Tudor Black Bay 58. Featuring a perfectly proportioned 39mm stain... read more
Scope of Delivery
- Original Tudor Double Box
- Warranty Card (Dated: March 2026)
- User Manual & Booklets
- White Hang Tag
Technical Specifications
| Reference | M79030N-0001 |
|---|---|
| Case Diameter | 39 mm |
| Movement | Automatic |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bracelet | Oyster Bracelet 3 link |
| Model | Black Bay 58 |
| Caliber | MT5402 (COSC) |
| Power Reserve | 70 hours |
| Case Thickness | 11.9 mm |
| Lug-to-Lug | 48 mm |
| Lug Width | 20 mm |
| Waterproofness | 200 m |
| Features | Time only |
| Stock ID | W1777279411 |