Tudor
Monarch
✨ For Sale: Brand New Tudor Monarch M2639W1A0U-0001 - A Timeless Icon ✨
Discover unparalleled elegance and precision with this exquisite Tudor Monarch, reference M2639W1A0U-0001. Featuring a sophis... read more
Scope of Delivery
- Original Tudor Double Box
- Warranty Card (Dated: April 2026)
- User Manual & Booklets
- White Hang Tag
Technical Specifications
| Reference | M2639W1A0U-0001 |
|---|---|
| Case Diameter | 39 mm |
| Movement | Automatic |
| Case Material | Stainless steel |
| Bracelet | 2-link faceted bracelet, TUDOR "T-fit" clasp |
| Model | Monarch |
| Caliber | MT5662-2U (COSC and METAS certified) |
| Power Reserve | 65 hours |
| Case Thickness | 11.9 mm |
| Lug-to-Lug | 46.2 mm |
| Lug Width | 20 mm |
| Waterproofness | 200 m |
| Features | Time only |
| Stock ID | W1777303511 |